Her insanın farklı uyku pozisyonları vardır. Kimileri daha dağınık yatar, kimilerinin ise hiç yatağı bile bozulmaz sanki : )

Birkaç çeşit uyku pozisyonu vardır, bunlar; cenin şeklinde uyku pozisyonu, sırt üstü yatış pozisyonu, yüzükoyun yatış pozisyonu, düz şekilde yan yatma pozisyonu gibi…

Daha önce düzenli ve dengeli uykuya ilişkin yazımızda da bahsettiğimiz gibi uyku düzeni alışkanlığı kazanamayan bireylerde bir takım algılama ve konsantrasyon bozukluğu meydana gelir. Bunlara ek olarak uyku pozisyonları da bu tarz sorunlara yol açabilmektedir.

Uyku Pozisyonları Sağlığımıza Olumlu Yada Olumsuz Nasıl Bir Etki Gösterir ?

Uyku pozisyonlarının kişilik analizlerinde belirleyici olduğu söylenir, hatta bunun eğitimini almış uzmanlar bulunmaktadır. Biz uyku pozisyonlarının bu özelliğinin yanına bir de sağlık analizlerini de ekliyoruz. Zira bazı uyku pozisyonları bir takım hastalıkların habercisi olduğu gibi, bazı pozisyonlarda tam tersi iyileştirici etkiye sahip olabiliyor. Örneğin;

Sırt üstü yatış pozisyonunda horlama şikayeti olmayan bireylerde bile horlama olduğu saptanmıştır, horlama şikayeti olanlarda ise daha da artış göstererek kalp hastalıklarına yol açtığı gözlenmektedir.

Yada, sağ tarafa düz yatış pozisyonu hem kalbi yormaz hem de sindirimi kolaylaştırdığı için sabahları daha dinç ve rahatlamış bir şekilde uyanmanızı sağlamaktadır.

Cenin şeklinde uyku pozisyonundan bahsetmiştik değilmi, bu pozisyon aslında çok rahat olduğundan bir çok insanın tercih ettiği bir uyku şekli olsa da bel ve boyun bölgesinde herhangi bir rahatsızlık oluşmaması adına pek önerilmemektedir, ayrıca nefes alıp vermelerde de sorun teşkil ettiği için sabahları uyandığınız da kendinizi yorgun hissetmenize yol açabilir.

Aslında en tehlikelisi yüz üstü yatış pozisyonları, burada boyun bir tarafa doğru dönük vaziyette olduğundan omurgayı ve kuyruk sokumunu zorladığından ileride felç geçirme riskini arttırmaktadır.

Yanlış uyku pozisyonları ve dengesiz uykular kişilerde zor algılama, konsantrasyon ve motivasyon eksikliği, sinirlilik, yorgunluk, halsizlik gibi sorunlara yol açar. Bu da hayatın bir çok alanında başarısızlıklar yaşatarak mutsuz olmanıza neden olur. Dolayısıyla siz siz olun mutlaka düzenli ve yeterli uyku alışkanlıkları kazanmaya bakın..

Uyku pozisyonları hakkında bilgi sahibi olduk : ) Buradan da uyumadan önce yapmamanız gereken sakıncalı hareketleri okuyarak daha sağlıklı bir uyku için bilmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz.

 

Sağlık ve güzelliğin adresi iyi21.com

Önceki makaleAğız ve Diş Sağlığı
Sonraki makaleYeni Trend; Yetişkinler İçin Boyama Kitabı! Gizli Bahçe
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here