Günümüzde toplumun minimum %10’unda görülen kronik uykusuzluk problemleri, can sıkıcı olabilir. Ama vereceğimiz bu basit yöntemle, uykusuzluk problemleriniz büyük oranda geçecek.

Uykusuzluğa birçok dış etmen(Alkol, sigara, depresyon, stres, yorgunluk vs.) neden olabilir. Bu yüzden ilk önce hayatımızda, uykumuza etki eden şeyleri belirlememiz gerek. Ancak hayatında hiçbir sorun yokken, uykusuzluk yaşayanlar için uzmanlar 4-7-8 yöntemini öneriyor.

Uykusuzluk Problemi İçin Nedir Bu 4-7-8 Yöntemi?

4-7-8 yöntemi uykusuzluk ve stres için mutlaka bilmeniz gereken bir nefes egzersizidir. Aslında bu yöntem nefesinizi düzenleyerek rahatlamanızı sağlıyor.

Basitçe şöyle anlatabiliriz:

4 – Nefes almak

7 – Nefesi tutmak

8 – Nefes vermek

Bu sayılar saniyeyi temsil ediyor. Yani 4 saniyede nefes alın. 7 saniye boyunca nefesinizi tutun. Ve 8 saniyede nefesinizi verin.

4-7-8 yöntemini denediğinizde gerçekten işe yaradığını fark edeceksiniz. Bu yöntemi hem uyumadan önce, uyku moduna geçmek için, hem de gün içinde yaşadığınız sinir ve stresi azaltmak için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Önceki İçerikBuluştuğunuz Erkek Bunları Yapıyorsa Doğru Yoldasınız!
Sonraki İçerikPropolisin Faydaları
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz