Vejetaryen Ve Vegan

‘Ben vejetaryenim’ cümlesini elbette birçok kişiden duymuş olabilirsiniz. Bunun için vejataryen kavramına az çok aşinayız. Ama vegan kavramına çok alışkın değiliz millet olarak. Et yemeyi seven ve o kültürle yetişen bireyler olarak etsiz bir yaşam bize çok uzak ve yabancı geliyor doğal olarak. Fakat şu sıralar yükselişte olan bir yaşam biçimi var ve birçok insan bu konu hakkında eksik ya da yanlış birtakım bilgiye sahip. Bir gün vegan ya da vejetaryen hayat biçimini yaşamaya karar verirseniz eğer bilmeniz gereken çok şey var dostlar.  Vegan ve vejetaryen yaşam biçimlerinin birbirine benzer birçok yönü olduğu kadar bazı farklılıkları da mevcut.

Vejetaryenlik Bir Tercih mi Bir  Zorunluluk mu?

Vegan ve vejetaryen kavramlarının arasındaki farkları söylemeden önce derinlemesine bir incelemesini yapmakta fayda var. Vejetaryenlik temel olarak et yememe hali olarak tanımlanabilir. Et yememek bir tercih olabileceği gibi sağlık için yapılan bir diyetin getirdiği bir zorunluluk da olabilir başlangıçta. Yine de ister zorunluluk itibariyle başlasın ya da kendi tercih etmiş olsun, et ürünlerini tüketmeme, vejetaryenlik olarak adlandırılır. Vejetaryenler hayvanların haklarını ve doğal ortamlarını destekler. İnsanların keyfi ihtiyaçları için hayvanların katletmesine ve işkence görmesine karşı bir duruş sergiler.

iyi21- Vejetaryen diyet
iyi21- Vejetaryenlik temel olarak et yememe halidir.

Bitmedi! Vejetaryenler de Kendi Aralarında Ayrılıyor

Vejetaryenler de kendi kişisel tercihlerinde bazı farklılıklarından ötürü 3 gruba ayrılıyor. Bu farklılıklar tamamen bireysel etik anlayışından ve inanışlardan geliyor.  Kimi hayvansal ürünlerden sadece yumurtayı tüketirken kimi peynir ve yoğurttan ödün veremiyor… Vejetaryenlerin nasıl beslendiğine daha önce değinmiştik. Şimdi bu seçimlerine göre hangi isimlerle anıldıklarına bakalım.

Ovo-Lacto Vejetaryenler : Her türlü et ve et ürünlerini tüketmezken yumurta ve süt ürünlerini tüketirler.

Lacto Vejetaryenler : Et yemeyip, yumurta tüketmeyi reddederler ancak süt ve ürünlerini tüketirler.

Pesketeryan Vejetaryenler : Kırmızı et ve tavuk eti yemeyip, balık, süt ve ürünlerini tüketirler.

iyi21- Vegan ile vejetaryen beslenme
iyi21- Vejetaryenler kendi etik inançlarına göre beslenirler.

Gelelim Veganlara

Veganlık tamamen seçim üzerine kurulmuş bir yaşam tarzıdır diyebiliriz. Sadece yeme içme disiplini olarak tanımlanamaz. Sadece et ürünleri yememekle kalmayıp hayvansal olan tüm ürünlere karşı bir bilinç gelişmiştir. Et sektörüne tamamıyla karşıdır. Bunun yanı sıra kürk, deri, yün, hayvanlar üzerinde deney yapılarak  üretilen ilaç, makyaj ürünlerini tüketmezler.

Daha ileri seviye veganlar bir hayvanın öldürülmesine karşı olmakla birlikte kökü olup meyve vermeyen sebzelerin tüketilmesini de reddederler.

Aslında vejetaryen olan insanların büyük bir kısmı başlarda olmasa da araştırıp öğrendikçe ve farkındalıkları arttıkça vegan oma yolunda yavaş yavaş ilerlerler. Bazı vejetaryenler için vegan olamamanın tek nedeni yumurta ya da süt ürünleridir.

iyi21- Veganlık
iyi21- Veganlık tamamen seçim üzerine kurulmuş bir yaşam tarzıdır.

Sonuca Gelirsek

Vejetaryen ve vegan arasındaki farkı özetlemeye çalışırsak; vejetaryenlik beslenme biçiminde yapılan bir değişiklik ya da sürekli bir diyet durumu iken, veganlık bir yaşam tarzıdır. Her vejetaryen bir gün veganlığı tadar mı bilemeyiz ama veganlık, daha hassas bir etik anlayışı gerektiren bir yaşam biçimi…

Önceki makaleHer 2 Kişiden 1’i Bu Hastalığa Yakalanıyor!
Sonraki makaleYurt Dışı Ödüllü 21 Türk Filmi
Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu Şirvan Önce. Kelimeler benim çocuklarım… Beslediğim yazılı dünyamda döner dururum. Anlatamadıklarımı yazdığım minik dünyama hoş geldin!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here