Home İyi Beslen Vejetaryenler Ne Yer Ne İçer?

Vejetaryenler Ne Yer Ne İçer?

0
1181

Vejetaryen Bir Hayat Mümkün mü?

Herkes vejetaryenliği farklı bir sebeple tercih edebilir. Midesi doğduğundan beri et almadığı yani eti sevmediği için vejetaryen hayatı tercih edenler bir hayli çoktur. Kimi ise hayvanların zulüm görmesine son vermek istediği için vejetaryenliği seçer. Bir kısım için daha sağlıklı bir yaşamın ve sera gazı salınımını azaltarak dünyayı daha sürdürülebilir kılmanın yoludur.

Peki vejetaryenlik nedir? Bir kere sanıldığı gibi İngilizce sebze anlamına gelen “vegetable” kelimesinden türememiştir. Latince “Vegetus”tan gelmiştir yani canlı, sağlıklı, hayat dolu anlamındadır. Tavuk eti dahil olmak üzere hiçbir şekilde et ve balık eti tüketilmeyen bir beslenme biçimidir. Hayvandan gelen bal, yumurta ve süt ürünleri gibi gıdaların tüketilmesi ise tercihe bağlı olarak değişmektedir. Örneğin vejetaryenliğin bir alt kolu olan veganlık, her türlü hayvansal ürünü tüketmeyi reddeder. Hatta içerisinde hayvan kalıntısının olduğu hiçbir şeyi yaşamına sokmaz. Kürk, yün, ipek veya makyaj malzemesinde kullanılan herhangi bir hayvansal kaynaklı katkı maddesi onların kırmızı noktasıdır.

Vejetaryen Beslenme Sağlıklı mıdır?

Vejetaryen beslenmeyi sağlıklıdır veya sağlıksızdır şeklinde nitelendirmek doğru değildir. Avantajları ve riskli durumları vardır. Bunu olumluya çevirmek kişinin elindedir. Yapılan araştırmalar vejetaryen beslenenlerin daha uzun yaşadığını, kanser olma riskinin daha az olduğunu ve bu kişilerin bünyesinde kötü kolesterolün daha az bulunduğu kanıtlamıştır. Ayrıca obeziteye karşı önleyicidir. Ancak et tüketilmediğinde demir, riboflamin, B12, protein, kalsiyum, çinko eksikliği görülebilir ve bu sağlık için riskli durumlar oluşturabilir.

Beslenme dengesi doğru şekilde oturtulmalıdır. Ette bulunan ve vücuda alınmayan, sağlık açısından gerekli olan ürünlerin takviyesi mutlaka gerçekleştirilmelidir. Meyve, sebze özellikle tahıl ürünleri düzenli olarak tüketilmelidir.

Peki et yenmiyorsa bu besinleri hangi gıdalardan alabiliriz?

Çinko

çinko

Çinko, yoğurt, badem, ay çekirdeği ve fıstıkta bolca bulunur.

Demir

demir

Demir; kuru kayısı, kuru üzüm, pekmez, lahana, fasulye, pancar, patates, fındıktan rahatlıkla alınabilir.

Protein

proteinler

Protein takviyesi için baklagiller, kuru yemişler ve tahıllar protein almak için sıkça tüketilmelidir.

B6 Vitamini

b6 vitamini

B6 vitaminine olan ihtiyaç; baklagiller, ıspanak, pancar, badem ve ceviz ile karşılanabiliyor.

B12 Vitamini

b12 vitamini

B12 vitamininin en çok ette bulunduğu ve bitkilerde çok az olduğu bilinmektedir. Bu yüzden takviyesinin yapılması oldukça önemlidir. Peynir, süt ve yumurta bolca tüketilmelidir.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here