Hiç düşündünüz mü bir günde ne kadar kalori alıp kaç kalori harcıyorum diye? Sanırım bunu en çok fazla kilolarından kurtulmak isteyenler düşünmüştür. Bizde sizi fazla araştırma yaparak yormadan vücudun ihtiyacı olan günlük kalori miktarı konusunda bilgilendirmeye çalışacağız.

Vücudun kalori alması ya da harcaması gündelik hayatında yapmış olduğu beyinsel yada fiziksel aktiviteler ile beslenmesiyle alakalıdır. Ancak bu her insanda farklı değerlerle kendini göstermektedir. Çünkü her insanın bünyesi farklıdır ve kaloriyi de etkileyen belli başlı bir takım etkenler bulunmaktadır. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

Kalori Miktarına Etki Eden Faktörler !

  • Kişinin yaşı (çocuklar yetişkin insanlara göre çok daha fazla enerjiktirler, aynı şekilde genç insanlarda yaşlılara oranla daha enerjiktir, örneğin, 18 yaşındaki bir insanın günlük aktivitesi ile 60 yaşındaki bir insanın günlük aktivitesi tabii ki de bir olamaz. Bu nedenle yaşı daha genç olan kişiler daha hızlı kalori harcamaktadırlar.
  • Cinsiyeti (kalori harcamayla ne alaka diyenleri duyar gibiyim : ) )  şöyle bir düşünürsek, bir erkeğin kas gücüyle kadınlarınki bir olabilir mi? Elbette ki hayır. Erkekler günlük hayatlarında kadınlara oranla daha ağır işlerde çalışabilir ve daha çok besin tüketebilirler bu nedenle harcadıkları kalori miktarı da bu oranla değişkenlik gösterecektir
  • Günlük uğraşları (yaptığı iş daha çok beden gücü mü yoksa beyin gücü mü gerektirdiği)
  • Çevresel faktörler, iklim, sıcaklık vs.. (sıcak iklime sahip bölgelerde insanlar daha aktiftirler bu nedenle daha çok enerji harcarlar bu da kalori harcamaya yardımcı olacaktır)
  • Vücut ağırlığı ve günlük aldığı besin değerleri;

Burada en önemlisi aldığımız besinlerdir. Her besinin kalori değeri farklıdır, sürekli yağlı yiyecekler yada tatlı, hamur işi tüketen kişilerde fazlasıyla kilo artışı gözlemlenir ve dolayısıyla vücut ağırlığından dolayı da fazla aktif değildirler bu nedenle de harcanan kalori miktarı diğer kişilere oranla daha azdır. Diyet yapan insanlar genelde aldıkları ve harcadıkları kilo kalori miktarını hesaplamaktadırlar. Vücudun ihtiyacı olan ideal kalori miktarı, günde 1500 kalori kalana kadar fazla aldığımız kaloriyi harcamaktır.

Önceki makaleÇay ve Kahve Zararlı mıdır?
Sonraki makaleYaşlılarda Beslenme
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here