Vücut geliştirmek isteyen herkesin aklına ilk gelen şey kaslarıdır. Bir vücudu güçlü ve fit gösteren de zaten kastır. O zaman kasları geliştirmek için en uygun olan egzersizlerin ne olduğunu öğrenmek gerekiyor. Ancak, her insanın fizyolojik yapısı bir değildir. Dolayısıyla yapacağı egzersizler de aynı olmamaktadır. Bunun için öncelikle kaldırabileceğiniz hareketleri bir denemenizi öneriyoruz. Çünkü, her yaşın yada cinsiyetin yapabileceği egzersizler farklıdır, bunun yanında aynı yaş grubundan ve aynı cinsiyetteki insanların da yapacağı egzersizler aynı olmayabiliyor. Aksi halde kas zedelenmesi, sakatlanmalar yada kalp rahatsızlıkları gibi bir takım sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Bunu için de dediğimiz gibi öncelikle kişinin kendi vücudunu tanıması gerekir. Daha sonra da planlanarak egzersiz programı uygulanabilir.

Hangi Egzersizleri Tercih Etmeliyiz ?

Yukarıda bahsettiğimiz deneme programı haricinde bir de genelleme yapmak istiyoruz. bazı egzersizler vardı sadece metabolizmayı hızlandırmak için yada sıkı bir vücuda sahip olmak adına yapılmaktadır. Ancak bir takım egzersizler de vardır ki özellikle de sporcuların mutlaka yapmak zorunda oldukları egzersizlerdir. Bunlar vücudu güçlendirir, dayanıklılığı arttırır ve elbette bu güçlü görüntü haliyle kişinin dışına da yansır.

Kasları güçlendiren egzersizlere örnek verelim;

  • Şınav çekmek
  • Mekik çekmek
  • Yüzmek (yüzerek vücudunuzdaki tüm kasları aynı anda çalıştırabilirsiniz, diğer hiçbir egzersizde bulamayacağınız bir özelliktir)
  • Ağırlık kaldırmak (kaldırabileceğiniz ağırlıklarla başlayın, daha sonra performansınıza ve kas yapınıza göre arttırabilirsiniz)
  • Plates (her ne kadar ilk bakışta çok da aktif hareketler yapılmadığı yada kişiyi hiç de zorlamadığı görünse de aslıda kasları çalıştırmada ve güçlendirmede oldukça etkili bir spordur)
  • Koşmak (daha çok nabız sayısı yoklanmak şartı ile hızlı koşularda bacak kasları daha çok güç kazanacaktır)

Vücudunuzun güçlenmesini istiyorsanız yukarıda saydığımız egzersizleri denemenizde fayda vardır. Ancak, önemli olan disiplinli ve yapınıza uygun olup olmadığıdır. Haftada mutlaka 4 gün düzenlediğiniz plan ve programı uygularsanız kısa sürede iyi sonuçlar alabileceğinizi tahmin ediyoruz. bununla beraber spor yaparken doğru nefes almaya, güneş ışınlarına fazla maruz kalmamaya ve nefes nefese kalmamaya gayret etmelisiniz. Aksi takdirde kaslarımı güçlendireyim derken daha fazla sorunla karşılaşabilirsiniz.

Önceki makaleYoga Nedir?
Sonraki makaleEgzersizin Mutlu Etmesinin Nedeni
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here