Hiç dikkat ettiniz mi? Kimi insanların kendilerine has kokuları vardır. Bazılarının ten kokusu hiçbir şekilde rahatsız etmez hatta parfüm kullandığını bile düşündürürken, bazı insanlarınki ise ne kadar özen gösterseler de rahatsız edici olabiliyor. İşte bunlar vücutta Aporkin ve Ekrin denen ter bezlerinin salgılanması sonucu oluşmaktadır. Özellikle sıcak yaz aylarında yada kışın soğuktan korunmak için üst üste giydiğimiz kazaklardan olsa gerek vücut aşırı derecede ter salgılamaya başlar (daha çok erkeklerde böyledir) ve salgılanan ter ile beslenen bir takım bakteriler bulunmaktadır. Bunlar da terin salgılandığı alanda sıkışıp kalırlar, böylelikle hem kötü koku yayarlar hem de leke izi bırakırlar.

Peki Vücuttaki Kötü Ter Kokusu Nasıl Giderilir ?

  • Koku gidermek için imal edilmiş deodorantlar yada parfümler kullanılabilir.
  • Vücuttaki kılların daha çok ter salgılanmasını arttırdığından dolayı düzenli olarak traş olmak ve traş sonrasında yine terlemeyi engelleyen kozmetik ürünlerinden kullanılabilir.
  • Vücudunda böyle bir problem olduğunu fark edenler ve insanları rahatsız etmek istemeyenlerin her gün en azından duş almasında fayda vardır.
  • Terleme sonucu vücutta meydana gelen bakterilerin öldürülmesi için üretilmiş ve genelde alüminyum ve çinko içeren ürünler bulunmaktadır. Bu ürünlerin kullanımı fayda sağlayabilmektedir.
  • Polyester içeren giysilerden mutlaka uzak durup, daha çok pamuklu giysiler tercih edilmelidir.
  • Fazla baharatlı, sarımsak, soğan gibi kötü koku saçan yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir.
  • Kafein içeren yiyecek ve içeceklerin ter salgılamayı sağlayan apokrini arttırdığını biliyor muydunuz? Dolayısıyla ten kokusu rahatsız edici seviyede olan kişilerin kafein tüketmemesi gerekir.

Tedavisi Mümkünmüdür?

Bir çok sağlık sorununda olduğu gibi kötü vücut kokularının da elbette bir tedavisi vardır. İsteyen yukarıda maddeler halinde sıraladığımız koku giderici yöntemleri uygular, isteyen daha kestirme çözüm için biraz para harcayarak bu sorundan kurtulabilirler. Nasıl mı? Şöyle ki; lazer tedavisi, botoks yöntemi ve ozon saunası gibi yöntemler uygulanabilir, biraz pahalı olmakla beraber, kısa sürede ter kokusundan ömür boyu kurtulmanız mümkün, ancak ne derece sağlıklıdır onu da bir uzmanına sorarak öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

 

Sağlık ve güzelliğin adresi iyi21.com

Önceki makaleBuzdolabından Eksik Etmemeniz Gereken Besinler !
Sonraki makaleYeni Anne Adaylarının Dikkat Etmesi Gerekenler !
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here