Yara Kaşıntısını Gidermeniz İçin 9 Harika Bilgi!

Gününüzü harika geçirecekken aniden gelen kaşıntılar insanı mahvedebilir. Siz de aşağıda vereceğimiz 9 kilit bilgiyle, kaşıntınızı kolayca geçirebilirsiniz. Ciltte oluşan yaraların nedenleri arasında gösterilen stres ve depresyon kaynaklı hastalıklara dair içeriğimize de ulabilirsiniz.

İşte onlar!

 1. Kaşıntınızda ilk önce antihistaminik kremler kullanmayı deneyin. Eğer elinizin altında antihistaminik krem yoksa, ıslatılmış yeşil çay poşetini yaranızın üstünde tutarak, kremin etkilerini taklit etmiş olursunuz.

 2. Yaranızda bal kullanabilirsiniz. Çünkü bal içerisinde antiseptik maddeler içerir. Bu yüzden yara tedavisinde çok faydalıdır.

3. Yaranızın bakımlarını yaptıktan sonra, üstünü yara bandı ile kapatın. Çünkü yanlışlıkla kaşırsanız, yarayı kanatabilir, hatta yaraya enfeksiyon bile kaptırabilirsiniz.

4. Yaranızda aloe vera jeli kullanabilirsiniz. Aloe vera, birçok kremin ana içeriği olarak kullanılır. Tedavinizi hızlandırıp, yaranızın kaşıntısını bir an önce giderecektir.

5. Yaranız kaşınıyorsa, yaranızı saf alkolle silebilirsiniz. Hem kaşıntısını alacaktır hem de yaranızı bakterilerden arındıracaktır.

 6. Antibakteriyel el temizleme jelleri, yaranızı steril yapıp kaşıntınızı giderecektir.

 7. Eğer kaşıntınız bir türlü geçmiyorsa, yaranıza tırnağınızla hafifçe bastırabilirsiniz. Ancak yaranın kabuğuna zarar vermemeye dikkat edin.

 8. Aspirin‘i toz hale getirip, biraz suyla karıştırıp yaranıza sürdüğünüzde. Acının ve kaşıntının hemen yok olduğuna şahit olabilirsiniz. Korkmayın! Aspirin’i yaraya sürmek size zarar vermeyecektir.

9. Yaranızda tedavi ve kaşıntının giderilmesi adına az miktarda ağız gargarası kullanabilirsiniz.

 

Önceki İçerikBaşörtüsü Takanlar İçin Sağlıklı Saç Önerileri
Sonraki İçerikSağlık, Stres ve Pokemon Go!
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz