“Şu işi de yarın yaparım” diyerek bir konuyu haftalar, hatta aylar boyunca erteliyor olabilirsiniz. Fakat bu şekilde erteleme yaptığınızda, göreceksiniz ki elinizde zaman kaybından ve henüz başarılmamış bir yığın işten başka bir şey kalmayacak.

Bu sözlere acı bir şekilde yakın hissediyorsanız, size rehber olacak birkaç yöntem hazırladık.

Amaçlarınızın peşinden koşarken neden duraksarsınız?

Amaçları yerleştirirken, tüm hedefleri de belirleriz. Ruhumuz bu amaçların gerçeğe dökülme imkanlarıyla yanıp tutuşur. Zam ya da terfi istemek, okuldan mezun olmak ya da dünyayı dolaşmak için bir karavan satın almak bu amaçlar dahilinde olabilir. Hedefiniz ne olursa olsun, zaman geçtikçe yolunuza çıkan engeller tökezlemenize neden olabilir. İçine girdiğiniz koşullar nedeniyle amacınıza yeterince zaman ayıramıyor olabilirsiniz. Daha kötüsü, kendi kendinizin ayağına dolanıyor olabilirsiniz. Özgüvensizlik sinsice iç görünüze sızıyor olabilir ya da o amaç artık sizi tatmin etmiyor, size yetmiyor olabilir.

Nasıl tekrar başlayabilirsiniz?

Öncelikle var olan plandan uzaklaşıp bir bakış atmak, yapılacaklar listesini tekrar gözden geçirmek önemli. Bunun için yapılacaklara doğrudan atlamadan önce bazı ön adımları incelemekte fayda var.

1. Amaçlarınız kaç yaşında?
Eğer bir yılı geçkin ise, bulunduğunuz perspektiften hedefi tekrar incelemenin zamanı gelmiş demektir. Bu amaçların hala hayatınıza, hayallerinize uygun olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

2. Öz duygularınızı inceleyin.
Çocukluk hayalleri gibi içinizde bir yerlerde hala duyduğunuz düşler olabilir. Düşük öz saygı, kurduğunuz hayallere değmiyormuşsunuz gibi bir izlenim yaratabilir. Bu nedenle o hayalleri bir amaç haline getirmekten çekiniyor olabilirsiniz. Şimdi ise, hayatınızın her alanında size yardım edecek inancınızı yeniden kurma zamanı… İç sesinize kulak verin.

3. Motivasyonunuz Nedir?
Hayatınızdaki koşullar sizi belli biri olmaya itmiş olabilir. Bir ilişkiye dahil olmuş, hatta artık anne/baba olmuş olabilirsiniz ve artık kendinize nazik bir şekilde asıl isteklerinizi itiraf etme zamanı gelmiş olabilir… Şu an bu dünyadaki yerinizle sahip olduğunuz potansiyeli karşılaştırın. Aradaki fark sizi motive etsin.

4. Farklı seçimler yapın.
Odaklanmak aynı yollara tutunmak ve konfor alanında sabit kalmak anlamına gelmez. İçinde bulunduğunuz koşulları ve şartları, daha önce yaptığınız seçimleri kabullenip onların esiri olmak yerine, sizi daha mutlu edecek yeni seçimler yapın.

Hedefleriniz konusunda zeki olun.

Hedeflerin sonuçlarını düşünürken hayal dünyasına kapılabilirsiniz, dikkatiniz dağılabilir. İşte hayallerinizin gerçekçi planlar haline gelebilmesi için taşıması gereken nitelikler:

Spesifik: Hedefiniz çok dar veya çok kapsamlı olursa, bunu başarma olasılığınız da doğru orantılı düşer. Hedeflerinizi sizin isteğinizi yansıtacak spesifik adımlar üzerine kurun. Örneğin, yazar olmak istiyorum diyorsanız, önce hangi alanda, hangi konuda, hangi üslupla yazmak istediğinizi belirleyerek amacınızı planlayabilirsiniz.

Ölçülebilir: Eğer amacınızı ölçemiyorsanız, yanlış yoldasınız demektir. Örneğin; bu sabah bir kilometre koşacağım demek, ölçülebilir, dolayısıyla gerçekleşebilir bir hedeftir.

Ulaşılabilir: Eğer amacınıza ulaşmak için hiçbir yol yoksa, o sizin yapılacaklar listenize ait değildir. Belki amacı parçalayıp daha ufak bileşenlerinden gitmeyi deneyebilirsiniz. Fakat bu şekilde de ulaşılabilir değilse o plan sizin için doğru değildir.

Bağıntılı: Bu ulaşılabilirlik ile yakın ilişkili bir aşama ancak, realist olmayı bu aşamaya ekleyebilirsiniz. Plan aşamalarınız ile gerçeklik bağıntılı olsun. Kendinizin ya da insanlığın kapasitesini aşan planları gerçekliğe dökmekte zorlanabilirsiniz.

Zamanlanabilir: Planınızı belli bir süreye göre ayarlamalısınız. Bu sizin ivedi durumlarda soğukkanlı davranmanıza yardımcı olacaktır. Süreyi fazla uzatmayın, bu amacınızı yenilgiye uğratabilir.

Önceki makaleEv Temizliğini Kolaylaştıracak 5 Pratik Çözüm
Sonraki makale“Anksiyetenin Anne Olmamı Engellemesine İzin Vermeyeceğim” Dedi…
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here