Son yıllarda artık etrafımızda neredeyse hiç yeşil alan göremez olduk. Giderek artan betonarme yapılar… her yer gri, her yer taş duvar… özellikle metropolde yaşayan insanları bir düşünsenize sabah kalkıp işe gidiyorlar, trafiğin karmaşası, müthiş bir yoğunluk ve akşam gelip evlerine o beton duvarlar arasına sıkışıp kalıyorlar.

Tahmin ediyorum şöyle bir anket yapılsa, çok yüksek ihtimalle psikolojik problemleri olan insanların çok büyük bir bölümü kent merkezlerinden çıkar. Sırf kendilerini daha iyi hissetmek adına yazın en fazla 1 aylık bir süreyi tatil beldelerinde yada daha kırsal alanlarda geçirip en azından bir nebze de olsa rahatlamak temiz havayı ciğerlerine çekmek için bütün bir yıl harıl harıl çalışırlar. Gerçekten, şöyle bir kere daha düşündüm de dünya ne kadarda kirli bir yer haline geliyor…

Oysa yeşil alanların insan psikolojisi üzerindeki etkileri saymakla bitmez örneğin;

Yapılan bilimsel araştırmalara göre yeşil alanların akıl ve ruh sağlığı açısından çok olumlu yönde kalıcı etkilerinin olduğu tespit edilmiş. Sanırım bu nedenledir ki, şehir merkezlerinde ilkbaharın kendini hissettirmeye başladığı günlerde parkların yeşil alanların düzenlenmeleri yapılıyor.

Kırsal alanlarda yaşayan insanların, betonarme yapıların yoğun olduğu yerlerde yaşayan insanlara nazaran depresyon, endişe, kaygı, psikolojik bunalım gibi sorunların daha az görüldüğü saptanmıştır.

Çok ilginç bir örnek daha vermek istiyorum, gerçekten de okuduğumda bir hayli ilgimi çekmişti. Yapılan bir araştırmada 500 pound üzerinde ikramiye kazanan birinin yaşadığı mutluluğun etkisini 6 ay içinde kaybolduğu, ancak yeşil alanların ise insan psikolojisi üzerinde 3 yıl etki bıraktığı saptanmış : )

Ayrıca yeşil alanların yoğun olduğu yerlerde temiz havanın da aynı oranda yoğun olması sebebiyle fiziksel açıdan da insan sağlığına çok büyük yararları vardır. Görsel güzelliklerinde hiç bahsetmiyoruz bile.

Kıssadan hisse… yeşil alanların kıymetini bilelim, var olan yeşil alanları koruyalım hatta elimizden geliyorsa bu alanları arttırmak için de katkılarda bulunalım, en azından bir ağaç dikelim… çünkü hala bir parça temiz hava alabiliyorsak bize bunu yeşil alanlara borçluyuz.

Önceki İçerikBel Ağrısı Çekenlerin Hayatını Kolaylaştıracak Tavsiyeler
Sonraki İçerikHer Gün En Az 15 Dakika Spor ve Önemi
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz