Yeşil Çayın Yararları

Genelde rahatlamak günün yorgunluğunu ve stresini atmak için tüketilen yeşil çayın başka yararları yok mudur dersiniz? Olmaz olur mu? İyi21 sizin için araştırdı. Bir bakalım yeşil çayın başka ne faydaları varmış.

Yeşil çayın yararlarına ilişkin yaklaşık olarak 15 – 20 yıl boyunca araştırmalar yapılmış ve neticede kanserden – kolesterole, tansiyondan – şeker hastalığına kadar pek çok hastalığa iyi geldiği tespit edilmiş. Ayrıca vücuttaki yağların yakılmasında ve erken yaşlanmayı da engellemede de oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

Maddeler halinde sıralayalım !

  • Çok güçlü bir antioksidandır. Vücuttaki toksinleri atmada oldukça etkilidir.
  • Vücuttaki kötü kolesterole karşı savaş halindedir, kolesterolü düşürür.
  • Fazla kilolardan kurtulmayı sağlar.
  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
  • Pek çok insanın ortak problemi olan metabolizmayı hızlandırır.
  • Dişlerin çürümesini engeller. Diş eti hastalıklarında da tedavi edici özelliği bulunmaktadır.
  • Kalp ve damar sağlığı için önerilmektedir.
  • Kanser riskini azaltmaya yardımcı olan bir bitkidir.
  • Kan basıncını düşürmektedir.

Bir Fincan Yeşil Çay Hazırlayalım !

Bir fincan yeşil çay içmek için öncelikle suyu kaynatıp yaklaşık olarak 3 – 4 dakika bekleyin suyun üzerindeki kabarcıkların gitmesi gerekmektedir. daha sonra da bir süzgeç yardımı ile bir çay kaşığı yeşil çayın üzerine suyu boşaltın ve yine 1 – 2 dakika bekledikten sonra çayı tüketebilirsiniz. Yeşil çayların üzerine kaynar su dökmeyin zira 80 derece sıcaklık yeşil çayın daha iyi demlenmesini sağlayacaktır.

Yeşil çayın en çok tüketildiği Asya ülkelerine bakarsanız yaşam kalitelerinin neden daha yüksek olduğunu bir nebze olsun anlayabilirsiniz. Yeşil çayın çok güçlü bir antioksidan olması nedeniyle vücuttaki birçok hastalığı neden olabilecek mikroorganizmaları dışarı atabilecek nitelik sağlamaktadır. Bu nedenle de her gün bir fincan yeşil çay tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Küçük bir hatırlatma yapalım bu arada. Yeşil çay tüketmek sağlık için yararlıdır evet. Ancak gebelerin ilk üç ayında kesinlikle kullanmamaları gerektiği kadın doğum uzmanlarınca belirtilmiştir. Zira bebeğin anne karnında ölümüne veya düşüklere neden olabilmektedir.

Sayfamızı takip etmeye devam edin.

Önceki İçerikHafızayı Kuvvetlendiren Besinler
Sonraki İçerikPirinç mi? Bulgur mu?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz