Sanatçılar; şarkıcılar gibi ismini duyurmuş kişilerdir. Yaşamlarını göz önünde yaşayıp, milyonlarca insanı etkileme potansiyeline sahiptirler. Söyledikleri sözlerin kamuoyu üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri nedeniyle, bu kişilerin kurduğu cümleleri özenle seçip, kullanması önemlidir. Aksi takdirde kamuoyunda kendi aleyhine oluşacak ciddi krizlerle karşı karşıya kalabilirler. Bugün ki yazımızda arabesk müziğin önemli isimlerinden olan Yıldız Tilbe’nin sokak köpekleriyle ilgili son açıklamalarını ele alacağız.

Yıldız Tilbe, Isparta yaşayan 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Rabia Kallı isimli vatandaşın, sokak köpeklerinin saldırısından kaçarken otomobil çarpması sonucu yaşamını yitirmesinin ardından, “sokak köpeklerini sevmek için bir neden görmüyorum, saldırgan sokak hayvanlarına, bölgede yaşayan halk zehirli et verip gebertsin.” Attığı tweetin ardından Twitter’da ciddi bir tartışmanın fitili ateşlendi. Bu ateşli tartışmanın sonucunda Yıldız Tilbe, kendisine yönelik karşıt tepkilerin artmasından dolayı yaptığı paylaşımları silmek zorunda kaldı. İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi ise Yıldız Tilbe hakkında suç duyurusunda bulunarak, kamuoyunun da tepkisini çektiği olayı yargıya taşıdı. İşte Yıldız Tilbe’ye gelen olumlu ve olumsuz tepkilerden bazıları:

Datça Belediyesi sosyal medya hesabından Yıldız Tilbe’nin sokak hayvanlarıyla ilgili yaptığı paylaşımına yanıt olarak ‘’Tatil için bizi tercih etmeme kararınızın sürmesini dileriz’’ cevabını vermiştir. Yıldız Tilbe, bu paylaşım sonrasında ne diyeceğini bilemeyerek ‘’Neden öyle dediniz?’’ yanıtı verdikten bir süre sonra yanıtını sildi.

datca_belediyesi

Yıldız Tilbe’ye gelen en sert tepkilerden birisini de Kıvanç Tatlıtuğ’un eşi Başak Dizer Tatlıtuğ tarafından, “Vicdanımızdan utandık” başlığını kullanarak ‘’Siz hiç zehirli et yedirilmesi yüzünden saatlerce kan kusarak, bağırarak, tepinerek ölen bir köpek gördünüz mü? Sizlerin vicdanınızdan utandık. Çözüm bu mu olmalı? Öldürmek mi? Yoksa sokak hayvanlarını topluca kısırlaştırmak, rehabilite etmek ve sayılarını azaltmak mı? Zaten maksimum 10 yıl yaşayabilen bir hayvandan bahsediyoruz. Çoktan biterdi bu sorun zaten 20 seneden kısırlaştırma ile’’ ifadelerini kullandı.

Basak_dizer

Savaşa ve şiddete karşıtlığıyla bilinen Ajda Pekkan ise, sosyal medya hesabından Yıldız Tilbe açıklamaları için “ üzgünüm diyerek, mazlumları hedef alan hiçbir ölüm fermanına sessiz kalamam, bizler yaşatmak için varız!” ifadelerini kullanarak tepkisini ortaya koydu.

ajda_pekkan

Ünlü oyuncu Gonca Vuslateri ise, Yıldız Tilbe’nin yaptığı paylaşım sonrasında şaşırarak ‘’ Neden böyle bir açıklama yaparsın Yıldız Tilbe, neden, nasıl ya?” ifadelerini kullanarak tepkisini gösterdi.

gonca_vuslateri

Şarkıcı Aynur Aydın, Yıldız Tilbe’nin yaptığı paylaşıma “Yıldızım, Allah bu dünyayı hepimiz için yarattı. Açıklaman üzücü olmuş” diyerek ilk tepkisini ardından  daha sert bir tepki gösterme gereği duyarak  “ Bir canın açlığından yararlanıp, onu zehirli et kullanarak gebertmek hangi vicdana sığar. Üzgünüm çok üzgünüm… Hele ki bunu söyleyenin canımız gibi sevdiğimiz Yıldız Tilbe’den duymak beni büyük bir umutsuzluğa sürükledi” diyerek tepkisini belirtmiştir.

aynur_aydin

İyi21 ailesi olarak;

Her canlının yaşam hakkının olduğuna inanıyoruz ve bu yüzden hiçbir canlı sebebi her ne olursa olsun öldürülmeyi hakketmediğini, yaşam hakkının elinden alınmaması gerektiğini düşünüyoruz. İyi21 olarak sokak hayvanları için vatandaşlarında iş birliği göstererek  barınak, veteriner ve rehabilitasyon merkezlerinin sayısının artırılması gerektiği kanısındayız. Alternatif olarak saldırgan ırk hayvan sahiplerine, bu ırktaki hayvanlar ile sağlıklı iletişimin kurulması için kişilere psikoloji, hayvan eğitimi vs. konularda belediyeler tarafından ücretsiz eğitim verilmeli. Bu eğitimin sonucunda hayvan sahiplerine eğitimi tamamlayıp evcil hayvanlarını eğittikleri için belge verilebilir. Elinde belgesi olmayan kişilerin bu tür hayvanları gezdirmesi yasaklanıp, köpeklerin bu kişilerden alınıp belge sahibi olan kişilerin gözetimi altında bir yaşam sürdürmeleri sağlanmalıdır. Basit önlemler alarak hem sokak köpeklerinin hem de tehlikeli köpek ırkı olarak anılan canlıların insanlarla olan kötü iletişimi sonlandırılmış olur.

 

 

Önceki makaleHollywood Yıldızlarının Fit Kalma Formülünü Açıklıyoruz
Sonraki makaleMucizevi Baharat :Tarçının Faydaları