Yoga, bir takım fiziksel hareketlerden ibaret olmayıp, daha çok duygusal ve mantıksal tüm dengeleri sağlamak üzerine geliştirilmiştir. Ayrıca, vücudumuzdaki endokrin ve hipofiz bezlerini de harekete geçirerek bu sayede birçok iç organlarını da uyarıcı niteliktedir.

Endokrin sistemi iç organlarının işlevlerini düzenleyen hormonlardır. Bu hormonlar insanda büyüme, gelişme, metabolizmanın çalışması ve tüm doku fonksiyonlarının işlevlerini gerçekleştirmesinde çok önemli oranda rol oynamaktadır. Bunlarla beraber endokrin hormonları stres, zevk, korku, sevinç, hayal kırıklığı gibi duygusal tüm durumlarda da devreye girmektedir. Yani düşünce ve duygu mekanizmamızı neredeyse tek başına etkileyebilmektedir. İşte yoga ile vücudumuz için bu kadar önemli bir hormona hükmedebiliyoruz.

Yapılan bilimsel deneyler, yoganın, hormonal dengesizliği olan tüm insanların hayatlarında karar verme ve ruh hallerinde çok etkili olduğu saptanmıştır. Çünkü yoga meditasyon teknikleri sayesine aynı zamanda vücuttaki hipofiz bezlerini uyarmaktadır. Hipofiz bezleri de; beynin alt tabakasında bulunur ve ilham – sezgi ile bağlantılı bir bezdir. Hayatımızı iyi yada kötü her açıdan etkileyen tüm kararlar işte bu hipofiz bezlerinden geçmektedir.

Yoga hakkında bilinmesi gerekenler elbette ki sadece bu kadarla kalmıyor. Bir çok hastalıkta iyileştirici etkisi olan yoga sayesinde vücut doğru nefes almayı, sakinleşmeyi öğrenir. Bunun yanında yoganın o eşsiz, bakanları hayrete düşüren fiziksel hareketleri sayesinde vücudun tüm kıvrımları esneklik kazanarak kişiye muhteşem bir görünüş de sağlamaktadır. Bu sayede çok daha kaliteli bir yaşam dahilinde daha doğru kararlar almış oluruz.

Sizde farkındasınızdır, insanların birbirlerine olan tahammülleri gün geçtikçe azalıyor ve giderek daha çok birbirine zarar veren bir toplum haline geliyoruz. İşte böyle durumlarda yaşadığımız stresten bizi uzaklaştıracak, sakinleştirecek, daha doğru ve mantıklı kararlar almamıza yardımcı olacak özel bir yardımcıya ihtiyacımız olur. Yoga’da bu gibi durumlar için deyim yerindeyse “sihirli değnek” gibidir. Yoga yapmayı öğrenirsiniz, öğrendikçe daha çok seversiniz ve sevdikçe de yaşama biraz daha sıkı sıkı sarılır hayattan zevk almaya başlarsınız.

Kendinize zaman ayırın ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak olan her ne ise  oraya yönelin…

 

Önceki İçerikYılın Abiyeleri ile Masallardan Fırlamış Gibiyiz
Sonraki İçerikYoga Nedir?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz