Tüm dünyada meditasyon denince akla ilk gelen şey yogadır. İyi de nedir yoga? iki kelimeyle özetleyecek olursak “beyne hükmeder” diyebilir miyiz? Tam da böyle olduğunu düşünüyoruz. Çünkü tüm vücuda emir veren beyindir. Insanın fizyolojik ve psikolojik durumunu düzeltip bir anda alt üst edebilir.  Ancak bir çok kişi yoganın bir din veya bir dogma olduğunu düşünürler. Halbuki yoga ne bir din ne de bir dogmadır. O sadece aklın huzuru, sakinliğidir. Ve unutmadan söyleyelim, yoganın yurdu da Hindistan’dır.

Yoga’nın İnsan Vücuduna ve Psikolojisine Etkileri !

1- Yoga insan zihnini sadelik ve huzura erdirmeye yardımcı olur,

2- İnsan vücuduna baskı yapan yoğun egzersizler yerine daha yumuşak hareketlerle hem rahatlatır hem de yavaş yavaş canlandırır.

3- Modern hayatın karmaşasından dolayı tüm endişelerden arındırır.

4- Vücuttaki kıvraklığı ve esnekliği arttırır,

5- Bir çok araştırmalar gösteriyor ki yoga bir takım hastalıklarla baş etmede ve hatta iyileştirmede önemli rol oynamaktadır. Çünkü yoga, enerjiyi, gücü, dayanıklılık sınırını ve tahammülü arttırmaktadır.

6- Hafızayı güçlendirir, insanın kendisine olan güvenini arttırır, sizlerde yoga ile konsantrasyonda bir çığır açabilirsiniz.

7- Vücuta ağrıya sızıya neden olacak bir takım hastalıkları engelleyerek, kasların, tendonların, iç organların uyarılmasına yardımcı olur.

8- Doğru nefes almayı öğretir, metabolizmayı canlandırır ve sindirim sisteminin çok daha düzenli olarak çalışmasını sağlar. Buradan da anlıyoruz ki aslında yoga kilo vermek isteyenler için de çok ideal bir spordur.

9- Yoganın birde kas yapma durumu vardır, ancak ağır sporlarda olduğu gibi kasları şişirmez, uzatır. Bu da kişinin ince ve zarif bir görünüm kazanmasını sağlamaktadır.

10- Yoga insanı sakinleştirir. Özellikle oto kontrolü olmayan hemen sinirlenen insanlar için çokça tavsiye edilir. Böylece insan hem kendini dinlemiş olur, hem sabırlı olmayı öğrenir hem de psikolojik olarak daha sağlıklı bir yaşam sürmeye başlar.

Yoganın yaşamımıza etkilerini kısaca 10 madde halinde sıralamaya çalıştık. Ancak, yoganın önemini bu kadarlık bir yazı ile anlatmak mümkün değildir, dolayısıyla bir sonraki konularımızı takip etmenizi tavsiye ediyoruz.

Son olarak yoga yaparken doğru yoga malzemeleri kullanımı için linke bakmanızı öneririz.

Önceki makaleYoga Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Sonraki makaleVücudunuzu Güçlendirecek Egzersizler
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here