NEDİR BU YOGA ?

Yoganın insan zihnine ve bedenine ne kadar iyi geldiğini biliyor musunuz ? Yoga kelimesi ‘birleşme’ veya  ‘katılım’ anlamına gelen eski Hintçe bir terim olan “yeug” kökünden geliyor.Hint öğretileri, insanın yaşının omurgasının esnekliğine  göre belirlendiğini söyler. Amaçlarından biri; meditasyon için farkındalık yaratan hazırlıktır.  Birazdan faydalarını inceleyeceğiz.

PEKİ MEDİTASYON NEDİR?

Meditasyon, Latince ‘meditatio’ kelimesinden türetilmiş, sözcük anlamıyla birçok Batı dilinde “derin düşünme” anlamına gelmektedir.

Meditasyon kendi varlığınızdan mutlu olma, derinden kendinizi dinleme halidir. Farkındalıktır ve zihni dinlendirerek bilincinizin olumlu yönde değişmesine izin vermektir.

“Yoga kim olduğun konusunda merak duymak için harika bir fırsattır.” – Jason Crandell

Peki bu zor karantina günlerinde hayatımıza neden yoga ve meditasyonu almalıyız bunlardan bahsedelim.

Evde kaldığımız bu günlerde keyifli vakit geçirmek, yeni alışkanlıklar kazanmak ve kendinizi daha mutlu hissetmek istemez misiniz ?

  • Yoganın bağışıklık sistemini güçlendirip, vücudun bakterilere ve virüslere karşı direncinin arttırdığı bilimsel olarak tespit edilmiştir.
  • Tüm gün hareketsiz kaldığımız bu günlerde bedensel ağrılarımız da artmaya başlayabilir, bu yüzden yoga sizin için bir egzersiz alternatifi olur ve duruş bozukluklarını düzeltmenin yanında daha güçlü kaslara sahip olmanızı sağlar.
  • Aynı zamanda hareketsiz kalmanız sizin için evde kilo alımına sebep olur. Yoga sayesinde hareket etmiş olarak kalori yakıp, formda kalmanızı sağlayabilirsiniz.
  • Anksiyetenin en önemli sebeplerinden biri; gelecek kaygısıdır. Bu dönemde de gelecek kaygısı hepimizin en üst dü İşte tam bu noktada yoga ve meditasyon sizi an’da tutacaktır.

“Bedeniniz geçmişte, zihniniz ise gelecekte var olur. Yoga ile, bu ikisi şimdiki anda buluşur.” B.K.S Iyengar

  • Matınızın üzerine çıkıp kendinize ayırdığınız 10 dakika veya sabah uyanınca yatakta yaptığınız 5 dakikalık meditasyon, size kendinizin ne kadar değerli olduğunu hissettirecek ve gününüz çok yüksek bir enerjiyle geç
  • Belki bu dönem bir şeylerin farkına varmanızı sağlayacak ve bu süreçten çıkınca aldığınız kararlar daha sağlıklı olacaktır. Bu farkındalığınızı arttırmak istiyorsanız meditasyon ve yoga tam size göre.
  • Can sıkıntısından sürekli sigara,kahve,alkol derken kendinize zarar verdiğinizi farkedin. Bedeninizin ve zihniniz için bir şeyler yaparak bu alışkanlardan uzak durmaya çalışın.
  • Kendinize yeni bir hobi edinmiş olursunuz ve bu sayede zamanınız daha keyifli geçmeye başlar.

Biz bu yogayı ve medistasyonu nasıl yapacağız?

Bu dönemde evde yoga ve meditasyon yapmaya karar verirseniz ihtiyacanız olan sadece iki şeye ihtiyaç var;

-Yoga matı

-Eğitici yoga videoları

-Dilerseniz meditasyon uygulamalarını da meditasyon için kullanabilirsiniz.

YOGA VE MEDİTASYONA EVDE NASIL BAŞLANMASI GEREKTİĞİNE DAİR BİRKAÇ TÜYO:

1) Pozisyon

Meditasyonda büyük öneme sahiptir. Eğer yatar pozisyonda uyumayacağınıza inanıyorsanız,yapabilirsiniz ama çoğunlukla tercih edilen; yere lotus pozisyonunda veya bagdaş kurarak oturmaktır.

2) Nefes

Nefes alıp vermek, insanın yaşaması için gerekli olan en önemli temel ihtiyaçtır. Bunu iyi bir şekilde kullanmanın yolu yoga ve meditasyondan geçer.

3) Sessizlik

Meditasyonda ve yogada odaklanmanız için sessiz bir alana ihtiyaç vardır ama isterseniz ‘newage’ müzik tarzından şarkılar dinleyerek odaklanmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Sessizlik size sakinlik ve dinginlik katacaktır.

4) Süre

Meditasyonda ilk başladığınız süre içerisinde 5 dakika ile başlamanız tavsiye edilir. Zaman içerisinde bu süreyi arttırmakta hiç zorluk çekmediğinizi farkedeceksiniz. Yogada ise zamanla seviyenize uygun çalışmalarla esnekliğinizi arttırdığınızı gözlemleyeceksinizdir. Unutmamak gerekir ki, yoga da istikrar çok önemlidir.

“Yoga ayak parmaklarınıza dokunabilmek değildir. O aşamaya kadar ne öğrendiğinizdir.” Jigar Gorir.

5) Ortam

Size kendinizi iyi hissettirecek eşyalar, mumlar, kokular, tablolar, tütsüler vb. materyaller kullanmanız kendinizi daha rahat hissettirecek ve daha çok verim almanızı sağlayacaktır.

Meditasyon Hareketleri

Meditasyon hareketlerini doğru uygulamak iyi bir sonuç almak için önemlidir. Gelin birlikte inceleyelim.

1-) Dik Oturun

Vücut ve Sırtınızı 90 derecelik açıya göre ayarlayıp, ister yerde isterseniz de sandalye üzerinde iken derin bir nefes alın.

2-) Derin Bir Nefes Alın

Meditasyon esnasında diyaframı kullanarak derin bir nefes almak, yaşadığınız stres ve depresyon seviyesini düşürmenize yardımcı olacaktır.

3-) Meditasyona Uygun Müzik Dinlemek

Müzik ruhun gıdası olduğu için yaptığınız meditasyon hareketleriniz esnasında gevşeyip rahatlamınıza yardımcı olacaktır.

YAPTIĞINIZ ŞEYDEN KEYİF ALDIKÇA SİZİN İÇİN VAZGEÇİLMEZ OLACAKTIR. YOGANIN VE MEDİTASYONUN DA HAYATINIZDA VAZGEÇİLMEZİNİZ OLMASINI İSTİYOR; SAĞLIKLI, NEŞELİ,HUZURLU, DOĞANIN KIYMETİNİ BİLEREK VE ONUNLA BÜTÜNLEŞEREK YAPACAĞIMIZ YOGA VE MEDİTASYONLAR DİLİYORUM.

NAMASTE

Önceki İçerikMinimalizm Nedir?
Sonraki İçerikKoronadan Sonra Cinsellik
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.