Yorgunluk ve Strese İyi Gelen Besinler

Yorgunluk ve stres ne yazık ki son zamanlarda küçük büyük bir çok insanın yaşadığı ortak problemlerden biri haline gelmiş durumda. Ve bu sorun için insanların yaptığı tek şey boş zaman buldukça dinlenmeye çalışmak. Dinlenmeye çalışmak dedim çünkü gerçekten dinlenmenin ne demek olduğunu ya bilmiyoruz ya da yanlış biliyoruz. Bizde bu çağın hastalığına çözüm niteliğinde birkaç öneride bulunacağız. Hatta önerilerimizden ilki de yorgunluk ve strese iyi gelen besinlerle alakalıdır.

Nedir bu besinler ?

  • Muz, yulaf ve avokado ; bu besinler stres ve yorgunluk anında azalan serotonin (uyku, iştah, ruh halini düzenleyen hormonlar) salgılanmasını arttırıcı etkiye sahip oldukları için bu gibi durumlarda oldukça etkilidirler.
  • Fıstık, Ceviz ve Badem ; içerdikleri çinko, B vitamini ve Omega-3 yağ asitleri nedeniyle stresli durumlarda kişiyi yatıştırıcı sakinleştirici etkiye sahiptirler. Depresif kişilerin her gün belli bir miktar tüketmesinde fayda var.
  • Karpuz, Domates ve Greyfurt ; bu besin gıdaları C vitamini yönünden oldukça zengin ve aynı zamanda çok güçlü antioksidanlar olduklarından dolayı bunlarda stresle kıran kırana bir mücadele içine girmektedirler.
  • Ton Balığı – Somon Balığı ; balık zaten başlı başına mucizevi bir besin olduğu için tek başına bir çok hastalığı önleme veya azaltmaya yardımcı olabilecek niteliktedir. Stres ve yorgunluk anında da bu balık türleri içerdiği omega-3 yağ asitleri sayesinde vücudu oldukça sakinleştirici etkiye sahiptirler. Aynı zamanda kalp ve damar hastalıkları, depresyon ve adet öncesi sendromlarda uzmanlar tarafından bizzat önerilmektedir.
  • Bitter Çikolata ; çikolatanın mutluluk hormonlarını uyarıcı etkisi olduğu zaten yıllardır bilinen bir gerçek. Ancak burada önemli olan bitter çikolata tüketmektir. İçerdiği magnezyum sayesinde stres azaltıcı etkisi gözlemlenmiştir. Tabii diyet yapanlar tüketim miktarını kendilerine göre ayarlamak durumundalar.
  • Kuşkonmaz ; içerdiği folik asitler sebebiyle stres yaratan hormonların anında etkisiz hale getirmede birebir olan kuşkonmaz İtalyanların çok fazla kullanmakta olduğu bir bitkidir. Adamlar gerçekten de işin sırrını biliyorlar.

Önceki İçerikMezuniyet Balosunun Yıldızı Sen Ol
Sonraki İçerikSürekli Acıkma Sebepleri
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz