Yüksek kalorili yiyecekler çoğu durumda zararlı olabilir ancak bazı insanlar için ise tam tersine gereklidir. Mesela çevrenizde görmüşsünüzdür kimi insanlar normalinden çok daha zayıftırlar. Yani deyim yerindeyse “üfleseniz uçacak gibi dururlar” işte böyle durumlarda harcadıkları enerjinin iki katı kadar kalori almak zorundadırlar. Aksi takdirde vücut giderek zayıflayacak ve bir süre sonra da iflas etmeye başlayacaktır. Bunun içinde gün içinde yüksek kalorili yiyecekler tüketmeleri gerekmektedir.

Yüksek Kalorili Yiyecekler Nelerdir?

Bu yiyeceklere kilo aldıran yiyecekler de diyebiliriz. Başlıca hayvansal ve bitkisel yağlar olmak üzere bunları kuruyemişler, kırmızı et, hamur işleri takip edebilir…

Örneğin;

Kilo almak isteyen kişi, sabah kahvaltısında ekmek tüketimini arttırıp, omletine peynir ekleyebilir, yada yoğur yiyecekse içine bal ekleyebilir, kalorisi yüksek içecekler tüketebilmektedirler.

Yüksek kalorili yiyecekler elbette ki her zaman bu kadar masum olmayabiliyor. Yukarıda kilo almak isteyenler için bunun şart olduğun belirttik. Peki ya kilo vermek isteyenler… işte onlar için yüksek kalorili yiyecekler büyük tehlike arz etmektedir. Sadece kilo almalarına neden olmaz aynı zamanda pek çok sağlık sorununu da beraberinde getirir.

Günümüzde kilo problemi olan, fazla kilolarından kurtulmak isteyen milyonlarca insan var. Hatta en çok sorun haline getirilen, çözümü en çok araştırılan konuların başında gelmektedir. Hal böyle iken bu durumdaki pek çok insan özellikle de kadınlar başta güzel görünmek adına sonra da sağlıklı bir yaşam için birçok diyet programını deneme yanılma yöntemi ile uygulamaya başlar, spor programları hazırlar ve fazla kilolarından bir şekilde kurtulmaya çalışırlar. Peki bütün bu çabaların boşa gitmemesi adına aynı zamanda kalori hesabı da yapmak gerekmez mi? kilolarından arınmak isteyen fit bir görünüm elde etmek isteyen herkesin öncelikle beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğinden kalorisi yüksek yiyeceklerden de uzak durmaları gerekmektedir. Yani, yukarıda saydığımız kalorisi yüksek yiyeceklerin mümkün mertebe az miktarda tüketilmesi en akıllıca çözüm olacaktır diye düşünüyoruz.

Beslenmeyle alakalı daha geniş bilgi sahibi olmak için sayfamızdaki diğer konulara da tıklamanızı tavsiye ediyoruz.

Önceki İçerikDüşük Kalorili Yiyecekler
Sonraki İçerikDemir Açısından Zengin Besin Önerileri
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz