Cilt bakımı, cilt sağlığınız için hayati öneme sahiptir. Yüz bölgesi, farklı hassasiyet ve asit değerleri taşıması bakımından ayrıca ilgi gösterilmesi gereken bir alandır. 

Cildinizin güzel ve sağlıklı bir görünüme kavuşması için doğru adımlardan oluşan cilt bakımı rutinlerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak bu rutinler doğru adımlardan oluşmadığı takdirde vücudun en hassas dokusuna sahip bölgelerinden biri olan yüz bölgesindeki cilt dokusunda kaosa neden olabilirsiniz.

İşte bu rutinleri doğru uygulamanızın önüne geçen 5 temel hata:

1. Elleri dezenfekte etmeden yüz temizlemeye başlamak

Gün boyunca ya da uykudan yeni uyandığınızda vücudunuzda kir, yağ ve bakteri tabakası birikmiş olacaktır. Yüz temizleme rutininden önce elleri bu tabakadan arındırmalısınız. Aksi halde ellerde bulunan kir yüz temizleme esnasında yüze de temas edecektir.

2. Her sabah peeling uygulamak

İnsan vücudundaki cilt dokusunun kendi kendini yenileme gibi bir operasyonu halihazırda bulunur ve bazı günlük temizleme işlemleri bu doğal döngüyü bozar. Özellikle yüz temizleme işlemlerinde bu döngünün bozulması cilt yapısını karmaşık hale getirecektir; ciltte aşırı kuruluk, yağlanma veya pullanma gibi problemlere yol açacaktır. Bu sebeple uygulayacağınız temizleme işlemlerinin bu döngüyü bozacak biçimde değil de, bu döngüye yardımcı olacak şekilde olması önemlidir.

Özellikle yapısında granül veya aşındırıcı tanecikler bulunduran peelingler, cilde her uygulamada zarar veriyor. Bu sebeple daha nazik dokuya sahip peelingleri en fazla haftada 1 kere kullanmanızda fayda var.

3. Doğru temizleyici ürünü kullanmamak

Binlerce kozmetik veya dermokozmetik ürünün arasında kaybolmuş olabilir ve doğru ürünü bir türlü bulamıyor olabilirsiniz. Bunu anlamak için cildinizi gözlemlemeniz önemli. Eğer temizleme halinden sonra ciltte aşırı kuruluk, pullanma gibi durumlar oluşuyorsa kullandığınız üründe ısrarcı olmamalısınız.

Yağlı bir dokuya sahipseniz yağ kontrolü sağlayacak jel ürünler, kuru bir cilde sahipseniz nemlendirici özellikli krem dokulu temizleyiciler kullanabilirsiniz. T bölgesinde yağlanma, diğer bölgelerde kuruluk bulunan karma ciltliler, aloe vera gibi natürel bitki özlü ve hidrasyon desteği yapan ürünleri tercih edebilirler.

4. Sıcak su ile yüz yıkamak

Özellikle soğuk günlerde tercih ettiğimiz sıcak su, cildin gerekli yağ tabakasını bozarak ciltte kurumaya ve tahrişe neden olur. Bu sebeple sabah uyandığınızda veya temizlik rutini sonrasında yüzü ılık suyla durulamak sağlıklı olacaktır.

5. Sert davranmak

Yüz temizleme ürünlerini sert bir şekilde uygulamak, iyice ovalayarak kiri ve ölü deriyi atmak istemek cildinizin tahriş olmasına neden olacaktır. Uygulama sonra sert havlu veya kağıt havlu gibi ürünler kullanmak, aynı havluyu tekrar tektar kullanmak gibi durumlar da hem cildinizin tahriş olmasına hem de temizlenen gözeneklerin doğrudan kire maruz bırakılmasına neden olacaktır. En iyisi hafif bir uygulamadan sonra cildinizi pamukla nazikçe kurulamak olacaktır.

Önceki İçerikEvde Çocuklarla Yapılabilecek 6 Yaratıcı Aktivite
Sonraki İçerikEv Temizliğini Kolaylaştıracak 5 Pratik Çözüm
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz