Vücudumuz kaslardan oluşan bir yapıya sahiptir. Bu kaslar, zaman içerisinde sıkılığını kaybeder ve gevşeyerek sarkmaya başlar. Ruhsal bir yolculuk olan ve beden ile zihni bir araya getiren yoga, daha sağlıklı ve güçlü vücuda sahip olmayı sağlar. Yüzümüzdeki kaslar da zaman içerisinde gevşer, esnekliğini kaybeder ve sarkmaya başlar. Yüz bölgesinde gevşeyen ve esneyen kasların sıkılaştırılması için tercih edilen yöntemlerden biri de yüz yogasıdır.

Yüz Yogası Nedir?

Yüz yogası, yüz bölgesinde bulunan kasları yumuşatmak ve sıkılaştırmak için geliştirilmiş yüz egzersizidir. Kan dolaşımını hızlandıran yüz yogası hareketleri, daha canlı ve daha sağlıklı bir görünüm yaratır. Anti-ageing yani yaşlanma karşıtı etkiye sahip olan yüz yogası, mimik kasları olarak da bilinen çizgili kasları çalıştırır. Doğal, güvenilir ve kolay uygulanabilen doğal bir yöntemdir. Boyun ve gıdı bölgesi, çene, kaşlar, göz çevresi, yanaklar, dudak bölgesi ve alın bölgesi gibi yüzün farklı bölgelerine uygulanır.

Yüz Yogasının Faydaları

  • Estetik operasyon ya da kozmetik ürün kullanımına ihtiyaç duyulmadan yüz kaslarını güçlendirir ve sıkılaştırır.
  • Yüz bölgesinin daha canlı, sağlıklı görünmesini sağlar
  • Kan dolaşımını hızlandırır.
  • Yaşlanma karşıtı etki yaratır.
  • Yüz bölgesinin yeniden şekillenmesini sağlar.
  • Mimik kaslarında oluşan kırışıklıkları giderir.
  • Kaş bölgesi ve elmacık kemiklerine daha kalkık bir görünüm kazandırır.
  • Düzenli olarak yapılan yüz yogası egzersizleri cilde parlaklık kazandırır.
  • Vücutta en fazla bulunan proteinlerden biri olan kolajen salgılanmasına yardımcı olur.

Yüz Yogasının Uygulandığı Bölgeler

Yaşlanma karşıtı etkiye sahip olan yüz yogası; dudak bölgesine, yanaklara, boyun ve gıdı bölgesine, alın ve çevresine , göz çevresi ve kaşlara uygulanmaktadır. Yüz yogası alın ve çevresinde zamanla oluşan çok derin ve kalın olmayan çizgileri ortadan kaldırmak için tercih edilir. Sigara kırışığı olarak da bilinen dudak üstünde ve dudak kenarlarında oluşan kırışıklıklar için uygulanan yüz yogası dudak bölgesi hareketleri alt yüz bölgesini daha sıkı ve daha canlı durmasını sağlar. Yüz yogası boyun bölgesinde yüz hizasının aşağısında telefona bakmak ya da kitap okumak sebebi ile oluşan gıdının ortadan kaldırılmasını da sağlar. Göz kapağı ve kaş çevresine yönelik yapıla hareketler kaşların daha kalkın gözükmesine yardımcı olur. Yanaklara uygulanan yüz yogası hareketleri ise yanaklarda bulunan yağın erimesiyle  incelmesi ve elmacık  elmacık kemiklerinin belirginleşmesini sağlar.

Yüz Yogası Egzersizleri:

Egzersiz 1:

Dudak bölgesinde oluşan kırışıklıkları gidermek için yapılan balon balığı egzersizi, derin bir nefes alarak yanakların her iki tarafından ağız içinde su varmış gibi gezdirilir. Gün içerisinde iki kez ortalama olarak 15 tekrar olarak uygulanır.

Egzersiz 2:

Yanaklar, içe doğru çekilerek yapılan gülen balık yüzü egzersizi, yanak, dudak ve elmacık kemiklerini şekillendiren bir egzersizdir. Yanaklar içe çekilerek dudaklarla birlikte bir balık yüzü yapılır ve gülümsenmeye çalışılır. 5–10 saniye bu pozisyonda kalınır ve gün içerisinde iki kez 5-10 tekrar olarak uygulanır.

Egzersiz 3:

Ağız etrafındaki bulunan kasları, elmacıkkemiği ve içkulak salyangoz kemiği kasını şekillendiren bu egzersizde ağız sıkıca kapatılarak yapılır. Dudaklar birbirine bastırılarak üst dudağın altından 10 saniye üflenir. Ağızdaki hava sağ ve sol yanaklar arasında gezdirilir. Bu işlem 10–15 kez tekrarlanır. Günde iki kez 5–10 tekrar olarak uygulanır.

Egzersiz 4:

İşaret parmağının, kaşlarınızın arasına yerleştirilmesi ile başlanan bu egzersiz kaş ve alın bölgesini şekillendirmektedir. Baş parmaklar ağzınızın iki yanına yerleştirilir. Daha sonra nefes alır ve basınçla parmaklar bastırılır. Aynı zamanda kaş ve ağız çevresine yerleştirilen parmaklar iki ayrı yöne doğru çekilerek yüz gerginleştirilir. 10 saniye bu pozisyonda durulduktan sonra parmaklar serbest bırakılır. Günde iki kez 5-10 tekrar olarak uygulanır.

Egzersiz 5:

Çene hatlarını, gıdınız bölgesi ve yanakları daha incelterek şekillendiren bu egzersiz, gıdı oluşumunu engeller. Alt dudak üst dudağa doğru kaldırılır ve üst dudakla üst üste getirilir. Dudaklar buruna yaklaştırılmaya çalışılır. Bu pozisyonda 15 saniye durulduktan sonra dudaklar serbest bırakılır. Gün içerisinde bu egzersiz iki kez 10 tekrar olarak uygulanır.

 

 

Önceki makaleFethiye’nin Efsane Koyları
Sonraki makaleVücut Dostu Probiyotikler