Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük bir sorun haline gelen fazla kilolar yapılan araştırmalara göre internet üzerinde en çok araştırılan konular arasında yerini almış durumda. İnsanlar fazla kilolarından kurtulmak adına “ zayıflama yöntemleri, en etkili diyet yöntemleri, sağlıklı kilo verme vb.” başlıklar altında arama motorlarından kilo problemlerine çözüm arayışları içerisine girmiş durumdalar. Çoğu zaman ünlü diyetisyenlerin TV programlarını izleyerek kendilerine en uygun diyet yöntemini belirleyip bir diyet programı yapanlarda var tabii ki.

En etkili zayıflama yöntemleri nelerdir ?

Özellikle kadınların daha fit bir görünüme kavuşmak için en çok araştırma yaptıkları konular arasında başı çekiyor. Bunun için de bir çoğu diyetisyenlerin yada estetik cerrahlarının yolunu tutanların sayısı da azımsanamayacak kadar fazla diyebiliriz. Ama daha çok spor yaparak ya da diyet programları uygulayarak zayıflama yoluna başvurulduğu kesin.

Diyet bazı durumlarda farklı sonuçlar doğursa da (bilinçsizce diyet yapıp sağlık sorunlarına yol açmaktır kastımız) en etkili zayıflama yöntemi bize göre dengeli beslenme ile spor aktivitelerinin bir arada uygulanması ile olumlu sonuçlar doğurur. Aksi durumda ise; sadece spor yaparak ya da devamlı yerinizde sayarsınız ya da vücudun enerji kaybı artar ve sağlıklı – fit bir görünüm kazanayım derken tam tersine bir çok hastalıklara da davetiye çıkarmış olursunuz.

Diyet Yaparak Zayıflama !

Diyetisyenlerin uyguladığı pek çok farklı diyet çeşidi bulunmakta. (dukan diyeti, alkali diyeti, karatay diyeti, şok diyet vs.. gibi) ancak; bütün uzman doktorların dediği gibi, en etkili diyet yöntemi kişinin bir takım testlerden geçtikten sonra vücudun gereksinimlerine göre uygulanan diyet programlarıdır. Kişi bu testlerden geçerek kan testi, idrar testi ve kalp ve damar gibi bir çok alanda bir takım aşamalardan geçerek vücudunda herhangi bir hastalık yada diyet yapmaya uygun olmayan bir durumunun bulunup bulunmadığını tespit etmektedir. Bu şekilde uygulanan bir diyet programının her zaman başarı odaklı olacağı bilinmelidir. Tabii ki başarmanın ilk kuralı sabırlı ve azimli olmaktır. Diyet yapmakta tam bir sabır işidir.

Önceki makaleSağlıklı Beslenme Önerileri !
Sonraki makaleBaharda Enginar İle Yenilenin !
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here